19 Listopad 2015

Czym jest stan deweloperski?

Kiedy będziesz kupował mieszkanie lub dom za pośrednictwem dewelopera, przed podpisaniem umowy warto dokładnie zapoznać się z jej szczegółami. Bardzo istotnym elementem jest standard wykończenia Twojego nowego lokum. Zwykle proponuje się kilka opcji: stan deweloperski, pod klucz oraz opcję mieszana. O ile pojęcie „pod klucz” stało się powszechnie znane, to większy problem pojawia się przy próbie dokładnego określenia pojęcia „stan deweloperski”. Niezwykle ważne jest, aby decydując się na taki typ wykończenia, dokładnie wiedzieć, co obejmuje oraz jakie są jego wady i zalety. Sprawdź także, jak to pojęcie rozumie deweloper, z którym podpisujesz umowę zakupu nieruchomości.

Różnice między deweloperami

Rynek nieruchomości w naszym kraju od wielu lat rozwija się bardzo prężnie. Decydując się na zakup domu lub mieszkania od dewelopera, zapoznasz się pewnie z dużą ilością ofert. W rozumieniu potocznym stan deweloperski lokalu oznacza stan surowy zamknięty, tzn. że jest on przeznaczony do całkowicie samodzielnego wykończenia przez kupującego. Powinien posiadać wylewkę betonową na podłodze, tynki na ścianach, okna oraz drzwi wejściowe. I tyle. Jednak w tym miejscu zaczynają się nieporozumienia. Okna mogą być bowiem wykonane z PCV lub z drewna, parapety z konglomeratu, plastiku, a nawet z marmuru. Ściany mogą pozostać wyłącznie otynkowane i wymagać położenia gładzi, ale czasem zdarza się, że wystarczy pomalować je na wymarzony kolor. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że stan wykończenia nowych budynków jest bardzo różny i zależy od oferty dewelopera. W większości przypadków wraz z ceną nieruchomości wzrasta jakość jego wykończenia oraz jakość wykorzystanych do jego budowy materiałów. Poza tym w ostatnich latach, dzięki coraz większej konkurencji na rynku, standard wykończenia ukryty pod pojęciem standardu deweloperskiego wzrasta. Warto zatem, abyś przed podjęciem decyzji, u którego z deweloperów kupisz swoje mieszkanie lub dom, zorientował się, co mogą Ci zaoferować.

Stan deweloperski warty uwagi

Do czego dokładnie powinien zobowiązywać zapis o standardzie deweloperskim? Chcesz mieć pewność, że otrzymasz to, za co płacisz? Dopilnuj, aby wszystkie szczegóły zostały zawarte w umowie przedwstępnej zawieranej z deweloperem. Wyszczególnienie opisujące dokładnie elementy wykończenia najczęściej ma postać załącznika do umowy. Deweloper nie powinien mieć żadnych obiekcji, by przedstawić Ci spis materiałów, które zostaną użyte do budowy i wykończenia Twojej inwestycji. Przejrzyj i przeanalizuj dokładnie następujące elementy:

 

 • materiały wykorzystane do budowy ścian budynku i ich grubość,
 • wysokość pomieszczeń,
 • sposób wykończenia ścian (rodzaj tynków, czy będą malowane),
 • rodzaj okien (PCV, drewniane) i parapetów (konglomerat, PCV, drewno, marmur),
 • typ grzejników (zwykłe lub rurkowe),
 • drzwi wejściowe (mogą być antywłamaniowe),
 • wielkość i wykończenie garażu, piwnic i balkonu,
 • media doprowadzone do budynku,
 • źródła ogrzewania,
 • wyprowadzenia podłączeń do sanitariatów,
 • ilość gniazd elektrycznych (czy trzeba dopłacać do dodatkowych).

Jeżeli sprawdzisz te wszystkie składowe, to raczej nic nie powinno Cię zaskoczyć podczas odbioru wymarzonego domu lub mieszkania.

Wady i zalety wyboru stanu deweloperskiego

Przez wzgląd na ogromne nieścisłości związane z pojęciem „stan deweloperski” potencjalni kupujący mają często problem ze zrozumieniem, na co dokładnie się decydują, podpisując umowę kupna nowego lokum. Możesz jednak rozważyć zakup mieszkania w standardzie pod klucz. Wielu osobom wydaje się, że wykonanie wszystkich prac w lokalu przez dewelopera tak, aby dostosować wykończenie do naszych potrzeb i zapewnić możliwość zamieszkania, z pewnością jest bardzo kosztowne i droższe, niż w przypadku gdybyśmy robili to na własną rękę.

Niekoniecznie. Deweloper przez wzgląd na rynek, na którym się obraca, ma kontakt z wieloma firmami zajmującymi się wykończeniem lokali. Dzięki temu może wybrać oferty atrakcyjne cenowo. Poza tym jeśli taka firma realizuje dla dewelopera dużą ilość zleceń, cena ich usług dodatkowo ulega obniżeniu. Kolejnym atutem przemawiającym za obniżeniem kosztów jest fakt, że w przypadku zlecenia robót firmie zapłacisz za materiały budowlane 8% VAT, natomiast jeżeli będziesz chciał zakupić je na własną rękę, musisz liczyć się z VAT-em wynoszącym 23%. Obecnie deweloperzy przedstawiają bardzo ciekawe oferty wykończeniowe za naprawdę rozsądne ceny. Dlatego rozważ również i tę opcję. Może okazać się bowiem, że zdecydowanie się na dopłatę za standard pod klucz pozwoli Ci, wbrew pozorom, nie tylko zaoszczędzić wiele nerwów, ale również wiele pieniędzy.

Pamiętaj, że kupno mieszkania czy domu to decyzja skutkująca na lata, dlatego powinieneś się do niej dobrze przygotować: przejrzeć wiele ofert deweloperskich w celu znalezienia najatrakcyjniejszej, jak również zagłębić się w ich szczegóły. Decyzja o wyborze standardu wykończenia (stan deweloperski czy pod klucz) należy tylko i wyłącznie do Ciebie – tylko Ty wiesz, czego oczekujesz. Dlatego w obu tych przypadkach nie licz na gest dewelopera, ale dokładnie określ w umowie, czego wymagasz i każ sprecyzować, co kryje się za tymi pojęciami.