27 Październik 2015

Dobry fachowiec poszukiwany

Każdy, kto kiedykolwiek remontował dom lub mieszkanie, wie, jak wątpliwa, czasochłonna i kosztowna jest to „przyjemność”. Twoje świeżo kupione mieszkanie lub wybudowany dom z pewnością będą wymagały wielu godzin precyzyjnego i dokładnego wykończenia. Jeżeli masz smykałkę do malowania, kładzenia glazury czy hydrauliki, możesz wykonać samodzielnie część prac remontowych – pozwoli to na zaoszczędzenie sporej kwoty.

Jeżeli jednak nie wiesz, jak zabrać się za prace wykończeniowe, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców. Znalezienie dobrej ekipy remontowej złożonej ze świetnych pracowników nie jest łatwe, ale wbrew pozorom – wykonalne. Jak to zorganizować i kogo wybrać?

Etap pierwszy – poszukiwania

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy firmy remontowej i fachowców, weź pod uwagę termin, w jakim chcesz wykonywać prace. Jeżeli planujesz remont w lecie, to zacznij szukać ekipy już w zimie. Wielu dobrych fachowców ma dość odległe wolne terminy, dlatego lepiej zabrać się za poszukiwania wcześniej, niż później żałować, że wybrana firma jest zajęta, lub przesuwać termin remontu. Kiedy już zaczniesz szukać, masz trzy podstawowe możliwości: polecenie, Internet, ogłoszenia w prasie czy radiu. Pierwsza opcja jest najlepsza z wielu powodów. Pytając znajomych i rodzinę, kogo mogliby polecić, masz pewność, że nie doradzą Ci ekipy, z której sami nie byli zadowoleni. Poza tym będziesz mógł bezpośrednio zapytać o koszt usługi i czas jej wykonania. O radę warto zapytać osoby, które mają podobny gust do Twojego. To, co dla Ciebie jest estetyczne i ładne, nie musi być takie dla innych. Ten problem można łatwo rozwiązać. Umów się z osobą, która poleca Ci konkretnego fachowca, na obejrzenie efektów jego pracy. Tak najlepiej przekonasz się, czy jego zdolności odpowiadają Twoim oczekiwaniom. Poza tym bliscy udzielą również innych wartościowych informacji na temat polecanej ekipy, na przykład jak szybko idzie im praca. Jeżeli nikt ze znajomych lub rodziny nie poleca Ci żadnej ekipy, możesz spróbować poszukać jej sam, np. w Internecie lub w prasie. W takim przypadku poszukaj pozytywnych opinii na temat wybranego fachowca oraz sprawdź REGON jego firmy oraz jej siedzibę. Podczas poszukiwań na własną rękę powinieneś zachować dużą ostrożność.

Dobry fachowiec, czyli jaki?

Kiedy już wstępnie zdecydujesz się na ekipę, która wykończy Twoje wymarzone lokum, musisz ją dokładnie sprawdzić. Powinieneś dopytać o wiele szczegółów, dzięki którym zyskasz pewność, że fachowcy są godni zaufania. Pierwszym bardzo ważnym kryterium jest cena. Nie powinna być zbyt niska. Wiemy, że w dzisiejszych czasach każdy pragnie jak najwięcej zaoszczędzić, ale za niska cena może oznaczać, że fachowcy np. pracują na materiałach bardzo niskiej jakości. Jeżeli będziesz miał do wyboru ofertę droższą od ekipy z polecenia lub tańszą od ekipy z ogłoszenia, zdecydowanie wybierz opcję droższą. To zagwarantuje lepszą jakość usługi. Dobra ekipa po rozmowie wstępnej będzie chciała umówić się na spotkanie, aby obejrzeć lokal, którym się zajmie i dopiero wtedy dokładnie wyceni koszty. Jeżeli jednak stwierdzi, że wcześniejsze oględziny miejsca nie są konieczne, możesz od razu zrezygnować z jej usług. Jest to zachowanie całkowicie nieprofesjonalne. W trakcie spotkania z ekipą powinieneś zapytać o kilka ważnych rzeczy, m.in.: jakie remonty i gdzie wykonywała już wcześniej, jakie jest wykształcenie pracowników i ich kwalifikacje, jaki jest zakres prac, które wykonuje, czy posiada referencje. Jeżeli odpowiedzi na te pytania będą satysfakcjonujące, warto następnie zapytać o czas wykonania prac, system pracy ekipy (ile godzin dziennie, ile dni w tygodniu) oraz kto zajmie się zakupem materiałów. Dopiero po uzyskaniu tych informacji zdecyduj, czy podjąć współpracę z danymi fachowcami. Zgodna z Twoimi oczekiwaniami odpowiedź na większość pytań zagwarantuje wysoką jakość oferowanej usługi.

Koszty – jak nie stracić?

Jeżeli na prace związane z wykończeniem mieszkania lub domu nie chcesz wydać majątku, a co najważniejsze, nie chcesz być zaskoczony końcowym rachunkiem, powinieneś wszystko dokładnie zaplanować i omówić z ekipą. Warto dobrze zastanowić się nad tym, kto (ekipa czy Ty osobiście) zajmie się zakupem potrzebnych materiałów. Jeżeli korzystasz z usług dużej firmy remontowej, pozostaw zakup w jej gestii. Możliwe, że posiada rabat w wielu sklepach i marketach na materiały potrzebne do remontu, dzięki czemu uda się zaoszczędzić pewną kwotę. Robotnicy powinni dostarczać Ci faktury i paragony, żeby nie było wątpliwości co do ceny produktów. Jeżeli zamierzasz udać się na zakupy sam, zasięgnij wcześniej porady fachowca. Koniecznie pamiętaj o podpisaniu umowy z ekipą oraz formie zapłaty za wszystkie wykonane prace. Zdecydowanie nie wolno płacić żadnych zaliczek na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Nieuczciwa ekipa może to wykorzystać, zabrać pieniądze i nigdy więcej się nie pojawić.

Mało osób lubi zajmować się wykończeniem lub remontem swojego mieszkania, choć bywają wyjątki. Większość z nas decyduje się na wynajęcie ekipy fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Największym problemem jest wyłowienie dobrych ofert z ogromnej ilości ogłoszeń, dlatego bardzo ważne: nie wybieraj fachowców w pośpiechu.