03 Grudzień 2015

Inwestycja w nieruchomości - jak nie stracić?

Jeśli dysponujemy wolnymi środki finansowymi, chcielibyśmy je dobrze ulokować. Mamy do wyboru kilka opcji. Jeszcze kilka lat temu dobrym pomysłem była inwestycja w lokaty bankowe. Ich założenie przebiegało bardzo prosto i nie łączyło się z żadnym większym ryzykiem. Wystarczyło poświęcić jedynie kilka chwil, by znaleźć najwyżej oprocentowaną lokatę i w ten sposób oszczędzało się nie tylko pieniądze, ale i czas. Niestety, drastyczne obniżenie stóp procentowych w ostatnim czasie oraz opodatkowanie zysków z lokat sprawiło, że przestały być już tak oczywistym rozwiązaniem. Inwestorzy zaczęli więc szukać nowych rozwiązań na pomnożenie swoich oszczędności. Jednym z pomysłów, który cały czas zyskuje na popularności, jest zakup mieszkania na wynajem. Jakie są wady i zalety takiej inwestycji? I czy w ostatecznym rozrachunku warto zainteresować się taką opcją?

Największe przeciwności

Zacznijmy przewrotnie od największych wad związanych z inwestowaniem w nieruchomości na wynajem. Numer jeden to czas. Potrzeba go bardzo dużo na wszystko: na wytypowanie odpowiedniego mieszkania, na otrzymanie kredytu hipotecznego, jeżeli nie posiadamy gotówki, na podpisanie umowy zakupu, na wykończenie lub wyremontowanie mieszkania, na znalezienie najemców, na późniejszą kontrolę mieszkania czy na ewentualne sporne sytuacje związane z najemcami. Oznacza to, że od momentu podjęcia decyzji do momentu najmu i powolnego zwrotu kosztów upłynie dużo czasu. Tym bardziej, że jeżeli kupimy mieszkanie na kredyt, inwestycja zacznie zarabiać na siebie po 20–30 latach.

Ponadto należy pamiętać o tym, że jeżeli będziemy zmuszeni odzyskać swoje oszczędności i spożytkować je na inny cel, sprzedaż mieszkania może potrwać nawet rok czy dwa. Inwestor decydujący się na taki typ inwestycji musi być świadomy potencjalnych ograniczeń związanych z czasem potrzebnym do sprzedaży nieruchomości.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Inwestowanie w nieruchomości z reguły uznaje się za bezpieczne. Potencjalnemu inwestorowi, który bardzo często latami gromadzi oszczędności, w pierwszej kolejności zależy właśnie na pozbawionym ryzyka ulokowaniu swojego kapitału. Posiadanie mieszkania na wynajem wydaje się dla wielu osób dobrym rozwiązaniem także ze względu na to, że nieruchomość stanowi dobro „namacalne”. Dodaje to pewności, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy borykamy się z kolejnymi kryzysami gospodarczymi i kiedy brakuje zaufania do banków zarządzających naszymi finansami na kontach. W takich okolicznościach zakup mieszkania obarczony jest niewielkim ryzykiem. Cokolwiek by się nie działo na rynkach finansowych, lokal zawsze będzie należał do nas i jedyne, co może nas spotkać, to strata związana ze zmniejszeniem ogólnej wartości mieszkania, gdybyśmy byli zmuszeni je sprzedać. Istnieje również ryzyko, że mieszkanie straci na wartości.

Z drugiej jednak strony zawsze możemy zaczekać, aż wartość rynkowa naszego lokalu ponownie wzrośnie. To ogromna zaleta tego rodzaju inwestycji. Poza tym warto również zwrócić uwagę na to, że z roku na rok koszty wynajmu mieszkań rosną, co dla inwestora skutkuje nieustannym wzrostem zysków z posiadanego mieszkania. Na wzrost bezpieczeństwa tego typu inwestycji wpływa również wzrastający trend na wynajmowanie mieszkań. Coraz większe grono, w szczególności młodych osób, chętniej decyduje się na wynajem długoterminowy niż na zakup własnego mieszkania, co dla właścicieli jest doskonałą informacją. Osób zainteresowanych wynajmem z pewnością w najbliższych latach nie zabraknie.

Po drugie – lokal idealny

Inwestycja w mieszkanie, które przeznaczymy na wynajem, ma wiele zalet. Najważniejszą jest brak ryzyka, o którym już mówiliśmy. Kolejną z nich jest dość dobry zarobek w porównaniu do lokat bankowych czy innych tego typu inwestycji. Rentowność najmu prezentuje się od kilku lat na ich tle bardzo dobrze. Wprawdzie na konkretny dochód będziemy musieli trochę poczekać, ale z pewnością inwestycja się zwróci.

W branży inwestycyjnej istnieje powiedzenie, że inwestycja w ziemię i mieszkania nigdy nie przyniesie strat, wystarczy tylko robić to umiejętnie. Należy wybrać odpowiedni lokal, to znaczy taki, który najłatwiej się wynajmie ze względu na swoją atrakcyjność dla potencjalnego wynajmującego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania prosto od dewelopera. Inwestor może urządzić je według własnych upodobań i dostosować do lokatorów. Oczywiście należy sprawdzić, czy potencjalna nieruchomość ma odpowiednią lokalizację. Jeżeli celujemy w młodych najemców, ważna jest bliskość uczelni wyższych, a w następnej kolejności przedszkoli czy szkół. Następnie należy sprawdzić, czy osiedle, na którym znajduje się mieszkanie, posiada dobrą komunikację i czy łatwo się dostać do centrum miasta. Obecnie wielu deweloperów w największych polskich miastach posiada w ofercie bardzo ciekawie i atrakcyjnie ulokowane osiedla. Przykładem lokalizacji, w której warto kupić mieszkanie z myślą o późniejszym wynajmie, jest realizowany przez WPB budynek Grabiszyńska 85 we Wrocławiu. Jeżeli mamy więcej oszczędności, możemy spróbować porozumieć się z deweloperem i zakupić kilka mieszkań w różnych lokalizacjach po atrakcyjnej cenie.

Okazuje się, że zakup mieszkania z przeznaczeniem na wynajem jest w dzisiejszych realiach gospodarczych i rynkowych bardzo dobrym pomysłem. Według specjalistów średni dochód, jaki możemy osiągnąć w siedmiu największych polskich miastach, lokuje się na poziomie 4,3 % w skali roku. Dlatego też zysk finansowy jest pod tym względem niepodważalny. Jednak aby móc cieszyć się jak największymi dochodami, należy poświęcić odrobinę czasu na znalezienie atrakcyjnie położonego lokalu, bo to właśnie taki lokal będzie stanowił o sukcesie naszej inwestycji.