20 Marzec 2016

Kupno mieszkania, czy wynajem?

W porównaniu z takimi krajami europejskimi, jak Holandia czy Niemcy, rynek mieszkań przeznaczonych do wynajęcia w Polsce może wydawać się ubogi. W naszym kraju zaledwie 4% spośród badanych osób mieszka w lokalach wynajmowanych na tzw. zasadach rynkowych, gdy tymczasem w krajach Europy Zachodniej liczba ta dochodzi nawet do 50%. W ostatnich latach można jednak zaobserwować wzrost zainteresowania wynajmem, w szczególności tym długoterminowym. Jakie są wady i zalety mieszkania w wynajętym mieszkaniu? Co oferuje Ci własne mieszkanie?

Po pierwsze – mobilność

Wynajmowanie mieszkania kojarzy Ci się z czasami studenckimi? Nic dziwnego, w naszym kraju to właśnie bardzo młodzi ludzie, głównie w trakcie studiów, wybierają ten rodzaj zakwaterowania. Ale czy tylko? Najważniejszą zaletą, z jaką zetkniesz się przy wynajmie mieszkania, to mobilność. Co to dokładnie oznacza? Będziesz mógł w każdej chwili zmienić miejsce zamieszkania, np. kiedy uda Ci się zdobyć świetną pracę w całkowicie innej części kraju lub chociażby w odległej dzielnicy Twojego miasta, a nie przepadasz za dalekimi i długimi dojazdami. W przypadku posiadania lokalu na własność musiałbyś je najpierw sprzedać, a to z pewnością zajmie sporo czasu i energii. Poza tym może wpędzić Cię w niepotrzebne koszty, jeżeli np. w momencie sprzedaży lokale stanieją. Poza tym możliwość bezproblemowej wyprowadzki wydaje się być wręcz zbawienna, gdy okazuje się, że nowi sąsiedzi są uciążliwi i strasznie hałasują albo główna ulica dojazdowa zaczyna być remontowana i każdy powrót do domu wiąże się ze staniem w godzinnym korku. Łatwość zmiany mieszkania na inne może stać się jednak wadą. Na przykład w sytuacji gdy właściciel niespodziewanie zechce zmienić najemcę i wręczy nam wypowiedzenie. Warto więc zabezpieczyć się przed możliwością zerwania umowy z dnia na dzień, zawierając w niej punkt o wymaganym okresie wypowiedzenia. Musisz mieć jednak na uwadze, że Ty również będziesz musiał go przestrzegać, kiedy zechcesz zmienić lokum. Własne mieszkanie daje więc w tym przypadku większe poczucie bezpieczeństwa, a dla niektórych osób to bardzo ważny aspekt.

„Wolność Tomku w swoim domku”

Jeżeli zawsze marzyłeś o mieszkaniu, które zaaranżujesz w najmniejszym calu i zgodnie ze swoimi wymaganiami, to wynajem raczej nie jest dla Ciebie. Każdą zmianę wystroju mieszkania wynajmowanego musisz bowiem skonsultować z właścicielem, a on może nie podzielać Twojego gustu. Istnieje też problem rozliczenia kosztów ewentualnych zmian czy remontów. Teoretycznie za odmalowanie, odświeżenie lokalu powinien zapłacić właściciel, ale nie musi się godzić na droższe farby czy wybór kolorów, które Ci odpowiadają. W przypadku własnego lokum wszystkie te problemy znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Brak porozumienia z właścicielem wynajmowanej nieruchomości jest jednym z najczęstszych powodów zmiany lokalu. Czasem może okazać się niemiłym lub wymagającym człowiekiem, co utrudni kontakt z nim, jak również ewentualne negocjacje wystroju, będą znacznie utrudnione. Wynajem warto dobrze przemyśleć, jeżeli jesteś miłośnikiem zwierząt i nie wyobrażasz sobie życia bez psa czy kota. Nie każdy właściciel zgodzi się na obecność pupila w swoim mieszkaniu. Kolejnym, niebagatelnym elementem, o którym wiele osób zapomina, jest potrzeba meldunku. W przypadku własnego mieszkania nie ma z tym najmniejszych problemów, natomiast w wynajmowanym właściciel zgodzi się najwyżej na zameldowanie tymczasowe.

Rzecz najważniejsza – koszty

Wiele osób twierdzi, że wynajmuje mieszkanie, bo nie stać ich na zakup własnego. Wydaje się to dość logiczne. Niewiele osób posiada tak dużo gotówki, aby pozwolić sobie na zakup wymarzonego lokum bez innego wsparcia finansowego. Warto jednak rozważyć możliwość wzięcia kredytu. Jeżeli stać Cię na wpłatę początkowego wkładu własnego, to późniejsze miesięczne koszty najprawdopodobniej będą zbliżone do kosztów wynajmu. To prawda, że czeka Cię spłata kredytu przez długie lata, ale kiedy już to zrobisz, zostaniesz właścicielem mieszkania. Możesz je także wynająć lub sprzedać z zyskiem. Wartość nieruchomości przez lata wzrośnie, a Ty, sprzedając ją, zarobisz. Poza oczywistymi kosztami związanymi z zakupem lub najmem mieszkania powinieneś zwrócić uwagę na koszty innego typu. Wprowadzając się do wynajmowanego lokalu, masz możliwość zdecydowania się na opcję z całkowitym umeblowaniem. Wystarczy zabrać swoje rzeczy i można się wprowadzać, nie dopłacając przy tym ani złotówki. Kupując mieszkanie, musisz liczyć się z kosztami jego umeblowania. Ponadto, jako właściciel mieszkania, sam pokrywasz sumy związane z ewentualnymi remontami czy naprawami sprzętów. Jako najemca nie musisz przejmować się tymi aspektami, o ile oczywiście wynikły one z normalnego zużycia sprzętów, a nie z ich nieprawidłowego użytkowania.

Decyzję o tym, czy kupić, czy wynajmować mieszkanie, każdy powinien podjąć sam. Obie opcje niosą ze sobą zarówno korzyści, jak i pewnego rodzaju utrudnienia. Poza naszymi indywidualnymi upodobaniami ważną rolę przy wyborze stanowią ponoszone koszty. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, kwota, jaką przeznacza się co miesiąc na wynajem, nie różni się znacznie od raty kredytu. Przy posiadaniu mieszkania na własność warto również wziąć pod uwagę inne ukryte koszty, a także możliwość zysku po latach.