25 Listopad 2015

Mieszkanie dwupoziomowe - ciekawa alternatywa?

Mieszkania dwupoziomowe stanowią niewielki, bo zaledwie pięcioprocentowy fragment rynku nieruchomości w naszym kraju. Od lat cieszą się nie największym, ale – co potwierdzają specjaliści – też i niemalejącym zainteresowaniem klientów. Wielu z nich swoją decyzję o zakupie tłumaczy chęcią posiadania nieruchomości, która przypominałaby dom jednorodzinny, ale jednocześnie umożliwiała korzystanie z zalet mieszkania w bloku. Mieszkania dwukondygnacyjne wydają się w takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeżeli również zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości dwukondygnacyjnej, powinieneś poznać jej podstawowe wady i zalety.

Po pierwsze schody

Schody to podstawowy element odróżniający mieszkanie dwupoziomowe (zwane też często jako mieszkanie z antresolą) od standardowego lokalu. Stanowią oczywiście połączenie między dwoma kondygnacjami. Jako klient do wyboru masz szeroką ofertę schodów, od drewnianych, poprzez metalowe, do mieszanych – wykonanych z połączenia tych materiałów. Podobnie ma się sytuacja w przypadku balustrad. Możesz zdecydować się na balustradę bardzo prostą lub ozdobną, która całkowicie odmieni wnętrze. Poza aspektem wizualnym schody powinny być bezpieczne dla użytkowników.

Dla jednych są atutem, pozwalają ciekawie zaaranżować wnętrze. Dla innych wręcz przeciwnie – stają się przeszkodą lub niebezpieczną pułapką. Zwłaszcza dla małych dzieci czy osób starszych. Ponadto jeżeli mieszkanie wyposażone będzie wyłącznie w jedną łazienkę piętrze, za każdym razem, gdy będziesz chciał z niej skorzystać, będziesz zmuszony wejść po schodach i zejść. Na dłuższą metę może okazać się to męczące.

Cena i koszty utrzymania mieszkania dwupoziomowego

Z pewnością jednym z najważniejszych kryteriów, jakie będziesz brał pod uwagę przy kupnie nowego lokum, jest jego cena. Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zakupem mieszkania dwupoziomowego, bezwzględnie powinieneś zainteresować się mieszkaniami z rynku pierwotnego. Mogą okazać się znacznie tańsze niż pochodzące z drugiej ręki. Obecnie prawie każdy deweloper posiada w swojej ofercie mieszkania złożone z dwóch pięter. Wynika to z praktyczności i oszczędności. W przypadku dużych budynków mieszkalnych, aby zarobić na powierzchni poddasza, trzeba połączyć je z mieszkaniem poniżej i stworzyć lokal dwukondygnacyjny. Niesie to jednak ze sobą spore korzyści dla Ciebie jako potencjalnego klienta. W większości przypadków deweloperzy ustalają niższą cenę za metr kwadratowy powierzchni znajdującej się na drugim piętrze i dzięki temu sporo zaoszczędzasz.

Pamiętaj jednak, aby przed zakupem obejrzeć dokładnie mieszkanie i sprawdzić, jak duże są skosy na wyższej kondygnacji. Może okazać się, że są tak ostre, że rzeczywista powierzchnia mieszkalna jest dużo mniejsza niż zapisana w umowie. Podczas zakupu weź również pod uwagę koszty późniejszej eksploatacji. Wraz z dużą powierzchnią mieszkania wzrośnie comiesięczny czynsz oraz rachunki za media.

Komfort antresoli

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem, który powinieneś rozpatrzyć, jest komfort użytkowania mieszkania dwupoziomowego. Największą jego zaletą jest duża powierzchnia, zwłaszcza jeżeli posiadasz liczną rodzinę. Dwa piętra zostawiają ogromne pole do popisu, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Nierzadko lokale tego typu podtrzymują stropy z bardzo efektownych, drewnianych belek. Dzięki obecności dodatkowych okien w dachu mieszkania są zazwyczaj bardzo jasne i dobrze doświetlone.

Posiadanie drugiej kondygnacji daje również możliwość rozdziału obszarów użytkowych, np. na dzienną, ogólnie dostępną na dole, i na sypialną, prywatną, na górze. Kolejną zaletą dla niektórych klientów jest brak sąsiadów nad głową, zwłaszcza jeżeli mieli wcześniej niemiłe doświadczenia związane z uciążliwymi lokatorami. Wybór nie jest jednak zbyt prosty, bowiem inwestycje mają również wady. Liczne okna w dachu, które wcześniej wymieniliśmy jako zaletę, mogą stać się utrapieniem. Zwłaszcza jeżeli okaże się, że dach nie ma odpowiedniej izolacji. Wtedy, niestety, bardzo często zimą pojawiają się problemy z ogrzaniem tak dużego i nieszczelnego mieszkania, a latem temperatura na poddaszu wzrasta i może okazać się nie do zniesienia.

Mieszkania dwupoziomowe mają zarówno swoich wiernych fanów, jak i dużą liczbę przeciwników. Jeżeli nie jesteś w 100% zdecydowany na zakup takiej nieruchomości, lepiej jeszcze raz dokładnie się zastanów. Mieszkania tego typu nie są dla każdego. Nie ze względu na swoją cenę czy dostępność, ale ze względu na nietypowość. Obok niektórych, wchodzących w jego skład elementów, nie można przejść obojętnie.