06 Czerwiec 2018

Mieszkanie na Poświętnem - wczoraj i dziś.

Wrocław jest miastem przepełnionym duchem historii. Obecnie to niemal milionowe miasto, jednak wieki temu dzisiejsze wrocławskie osiedla funkcjonowały jako samodzielne wsie czy folwarki. Mało znaną, a ciekawą historię kryje w sobie Osiedle Poświętne, znajdujące się w północno-zachodniej części miasta.

Poświętne - historia

Zapiski o historii Osiedla Poświętne sięgają już 1362 roku. Wówczas był to folwark w dorzeczu Widawy zwany Poswentne lub Lilienthal (co ciekawe do dziś tę samą nazwę nosi gmina w Dolnej Saksonii). W połowie XIV wieku tereny folwarku należały do biskupstwa wrocławskiego. W prywatne posiadanie wieś przeszła dopiero w XVIII wieku, co wpłynęło na zwiększenie się liczby mieszkańców aż do… 62. Miejskie zapiski, oprócz zlokalizowanej na Poświętnem cukrowni i cegielni wspominają również o karczmie, co wskazuje na niewątpliwie bogate życie towarzyskie lokalnej społeczności. Przy głównej drodze wiodącej przez wieś znajdowały się domy zagrodników i zabudowania folwarczne. Najstarsza część osiedla to dzisiejsze okolice ulicy Poświęckiej, im bliżej natomiast ul. Milickiej tym bardziej zbliżamy się do współczesności.

Połowa XIX wieku to znaczny rozwój folwarku, który wówczas należał do zamożnego rzeźnika Hochmuntha. Koniec wspomnianego stulecia definitywnie zakończył drzewo genealogiczne ostatnich prywatnych właścicieli majątku. Tym samym Poświętne, po 500 latach, powróciło do swych sakralnych korzeni, bowiem w 1897 roku majątek szlachecki rodziny von Drabiziusów został wykupiony przez Ojców Bonifratrów. Zakonnicy wybudowali ośrodek sanatoryjny z towarzyszącą mu kapicą św. Rodziny. Niemal 30 lat później ośrodek rozbudowano i w 1923 roku przekształcono w szpital rehabilitacyjno – ortopedyczny. Do dziś przy ulicy Poświęckiej 8 znajduje się Rehabilitacyjny Zespół Opieki Zdrowotnej oraz Hospicjum Bonifratrów im. św. Jana Bożego. Ten wciąż tętniący duchem historii budynek został wpisany do rejestru wrocławskich zabytków. Mogło się to jednak wydarzyć tylko ze względu na to, że w 1928 roku Poświętne oficjalnie zostało przyłączone do Wrocławia. Lata 30. ubiegłego wieku to czas, kiedy zaczęły powstawać osiedla domów jednorodzinnych.

Rowerowe Poświętne

Wrocław to dziś coraz bardziej rowerowe miasto. Infrastruktura zaczyna sprzyjać jednośladom, dzięki czemu swobodnie można poruszać się rowerem prawie po całym mieście. Mało osób jednak wie, że to właśnie dzisiejszym Osiedlu Poświętne zatacza się krąg wrocławskiej, rowerowej historii.

Przy ulicy Żmigrodzkiej w roku 1930 powstał Wrocławski Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna. Co prawda był to już trzeci tor w ówczesnym Breslau jednak organizowano na nim wysokie rangą wyścigi kolarskie, przez co całe Osiedle Poświętne tętniło życiem. Podczas swojej już 87-letniej historii wrocławski welodrom na swych deskach gościł koła zawodników takich jak m.in. Janusz Kierzkowski ps. Kicha, brązowy medalista olimpijski z Meksyku i mistrz świata z 1973 roku, czy Marian Więckowski, trzykrotny zwycięzca Tour De Pologne z lat 1954-1956.

Wrocławski 200 metrowy welodrom wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą wybudowany został w niewiarygodnie krótkim czasie 8 tygodni. Za projekt toru odpowiedzialny był jeden z najznamienitszych architektów tej branży, były zawodnik Clemens Schürmann. Projekty rodzinnej firmy Schuermann Architects do dziś znane są na całym świecie, ze swego kolarskiego kunsztu. Jedną z realizacji, reprezentanta trzeciego pokolenia architektów, Ralph’a Schürmanna jest pruszkowska BGŻ Paribas Arena.

Wrocławski tor podczas jednych wyścigów był w stanie zmieścić ponad 2 tysiące kibiców. Dla 250 osób była możliwość skorzystania z wyboru ekskluzywnego miejsca na trybunach, a pozostała część widzów siadała na skarpach wzdłuż toru. Kolarskie wyścigi były sporym przedsięwzięciem, dzięki czemu dbano zarówno o rozrywkę jak i żołądki kibiców. Przy wejściach na trybuny, stały krewne dzisiejszych food trucków, czyli drewniane budki z mlekiem, kiełbaskami i wyrobami tytoniowymi. Z czasem powstała również restauracja, gdzie w przerwie wyścigu kibice mogli do syta zjeść i napić się piwa.

Jak wspomina Jacek Popecki, prezes Wrocławskiego Klubu Kolarskiego, tor na Poświętnem był wyjątkowy. W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni a środku toru powstał plac do ćwiczeń gimnastycznych, ponadto dobudowano specjalny budynek dla sportowców. Było to miejsce przepełnione duchem zdrowej rywalizacji i zabawy. Był moment, w którym dwa konkurujące ze sobą kluby Sparta i Dolmel trenowały na tym samym torze. Wrocławski welodrom był intensywnie eksploatowany, betonowa nawierzchnia ulegała stopniowym zniszczeniom, jednak nawet podczas trwania II wojny światowej wciąż organizowano na nim zawody.

Tor kolarski przetrwał wojnę, bowiem podczas oblężenia miasta całe Osiedle Poświętne ucierpiało w nieznacznym stopniu. Odgruzowaniem i kosmetycznymi naprawami welodromu zajęli się, w ramach wolontariatu, pracownicy wrocławskiego Pafafagu. Największy rozkwit kolarstwa we Wrocławiu miał miejsce w lata 60. i 70. Rekordowe, pod względem frekwencyjnym, zawody odbyły się w 1967 roku, kiedy to władze miasta uruchomiły dodatkowe linie tramwajowe na ul. Żmigrodzką, dokładnie tak jak to teraz bywa podczas masowych imprez na Stadionie Miejskim.

Wrocławski welodrom, już jako 87-letni staruszek, do dziś spełnia swą funkcję. Nie są to już wysokie rangą zawody, jednak wciąż trenuje tam młodzież i odbywają się wyścigi kurierów rowerowych. Duch dawnej sportowej rywalizacji, wciąż pozostaje żywy.

Mieszkanie na Poświętnem dziś

Osiedle Poświętne, po swojej długoletniej, ciekawej historii dziś również stanowi bardzo atrakcyjny obszar miasta. Znajduje się w dobrej odległości od centrum Wrocławia a tym samym jest osiedlem w pełni niezależnym. Poświętne bardzo szybko rozwija się w kontekście infrastruktury, co znacznie podnosi atrakcyjność tego miejsca. Niegdyś zapomniany obszar Wrocławia, kojarzony głównie z centrum handlowym Marino, powraca do świadomości Wrocławian – może niedługo powróci też dawny blask kolarskiego toru? Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane dostrzegając potencjał drzemiący w tym rejonie i realizuje inwestycję mieszkaniową przy ul. Hugona Kowarzyka, w północnej części osiedla.

Mieszkając na Poświętnem mamy swobodny dostęp komunikacyjny niemal do każdej części miasta, dzięki komunikacji zbiorowej:

Komunikacja tramwajowa:

  • 1 (Poświętne – Biskupin)
  • 7 (Poświętne – Krzyki)
  • 15 (Poświętne – Park Południowy)

Komunikacja autobusowa:

  • 129 (Poświętne – Jerzmanowska)
  • 130 (Pawłowice – Polanowice)
  • 308 (Dworzec Nadodrze – Pracze Widawskie)
  • 908 (Dworzec Nadodrze – Psary)
  • 247 (Poświęcka – Skarbowców)

Z tej części miasta możliwy jest również bardzo dobry dostęp do AOW, dzięki czemu można swobodnie omijać nieprzyjemne korki. W sąsiedztwie wspomnianej inwestycji WPB przy ul. Kowarzyka, dominuje zabudowa jednorodzinna, która wprowadza spokój w przestrzeni.

Poświętne, niegdyś odrębny od Wrocławia folwark, wydaje się odzyskiwać swój dawny urok. Codzienne potrzeby jesteśmy w stanie zrealizować nie opuszczając osiedla, mając przy tym w pobliżu centrum handlowe i nieopodal żyjące swoim rytmem centrum Wrocławia.