23 Październik 2015

Wszystko, co musisz wiedzieć o formalnościach przy zakupie mieszkania

Wybór mieszkania nie jest łatwy i to niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie w celu uwicia swojego gniazdka, czy jako inwestycję pod późniejszy wynajem. Musisz zdecydować o wielkości mieszkania, jego lokalizacji, pochodzeniu (rynek pierwotny czy wtórny). A kiedy już wybierzesz konkretne lokum, czeka Cię lawina formalności do dopełnienia. W zależności od rodzaju mieszkania czy formy płatności formalności te będą się nieco różnić.

Rynek pierwotny

Deweloper – prospekt inwestycji

Jeżeli zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, pierwsze kroki powinieneś skierować oczywiście bezpośrednio do jego biura. Nie trzeba chyba wspominać, że wybór dewelopera nie powinien być przypadkowy, ale dokładnie wcześniej przez Ciebie przemyślany. Podczas pierwszego spotkania poproś o prospekt informacyjny. Jest on kopalnią wiedzy na temat inwestycji. Zawiera wszystkie niezbędne informacje, które będą Ci potrzebne do podjęcia decyzji, a także dotyczące terminów zakończenia budowy czy harmonogramu wpłat.

Umowa przedwstępna

Następny etap to podpisanie umowy przedwstępnej. Ma ona postać aktu notarialnego. Zgodnie z polskim prawem opłata za jego sporządzenie zależy od ceny nieruchomości i musi być uiszczona przez kupującego i dewelopera w równej wysokości – po 50%. Bardzo ważne jest, aby umowa zawierała wszystkie istotne dane dotyczące transakcji nabycia mieszkania, m.in.: opis przedmiotu umowy, standard wykończenia, harmonogram płatności i termin odbioru mieszkania. Warto również, abyś zainteresował się zapisem o „stałej cenie”, który gwarantuje, że zapłacisz dokładnie tyle, ile ustaliłeś na początku z deweloperem.

Pierwsza wpłata

Nadeszła pora, abyś uiścił pierwszą wpłatę za mieszkanie. Jeżeli inwestycja dopiero startuje, nie powinno to być więcej niż 10% całej kwoty. Jeżeli lokal znajduje się już w stanie surowym zamkniętym, wcześniejsze raty z harmonogramu wpłat zostaną sumowane i ostatecznie na pierwszą wpłatę musisz przeznaczyć około 60% kwoty. Następnie pozostało Ci już tylko uiszczać pozostałe raty zgodnie z harmonogramem wpłat i czekać na zakończenie budowy.

Odbiór mieszkania – umowa końcowa

Kiedy roboty budowlane zostaną zakończone, w obecności przedstawiciela firmy deweloperskiej odbierzesz swój lokal. W trakcie tego spotkania musisz sprawdzić, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Jeżeli tak, podpiszesz protokół zdawczo-odbiorczy i otrzymasz klucze do mieszkania. Zakup zwieńczy podpisanie kolejnego aktu notarialnego (zawarcie umowy ostatecznej). Opłatę notarialną w tym przypadku w 100% ponosi kupujący. W momencie podpisania umowy staniesz się właścicielem nieruchomości.

 

Rynek wtórny

Księga wieczysta

Proces zakupu mieszkania z rynku wtórnego powinieneś rozpocząć od znalezienia interesującego Cię lokum. Szukać możesz na własną rękę lub skorzystać z pomocy pośredników czy biur nieruchomości, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami. W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić stan księgi wieczystej mieszkania, które zamierzasz kupić. Najważniejsze bowiem jest ustalenie, czy osoba, która chce Ci sprzedać mieszkanie, jest jego właścicielem. Ponadto w księgach znajdziesz informacje o ewentualnym zadłużeniu nieruchomości, np. w postaci kredytu hipotecznego. Pamiętaj, że przed zakupem należy dopilnować, aby wszystkie te zadłużenia zostały wykreślone. Jeżeli lokal nie posiada księgi wieczystej (może tak się zdarzyć w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), powinieneś poprosić właściciela o okazanie zaświadczenia o prawie do lokalu, np. aktu własności.

Prawo dożywocia i niechciani lokatorzy

Kolejną ważną sprawą jest skontrolowanie, czy mieszkanie nie jest obciążone tzw. prawem dożywocia, które oznacza, że np. osoba bliska dla właściciela ma prawo mieszkać w lokalu do końca swojego życia bez względu na to, kto jest/będzie jego właścicielem. Prawo dożywocia nie musi być ujawnione w księgach wieczystych, dlatego też powinieneś dopilnować, aby w umowie kupna-sprzedaży znalazł się zapis, że mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich. Podczas zakupu mieszkania na rynku wtórnym musisz również zwrócić szczególną uwagę na zameldowanych w nim lokatorów. Bardzo ważne jest, aby w dniu zakupu lokalu nikt nie był w nim zameldowany. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zażądanie zaświadczenia z urzędu miasta o braku zameldowania jakiejkolwiek osoby pod danym adresem z datą odpowiadającą dacie sprzedaży.

Ostatni etap – zaległości

Jako kupujący powinieneś również zainteresować się, czy mieszkanie nie uległo zadłużeniu w spółdzielni mieszkaniowej z tytułu niezapłaconego czynszu lub rachunków za media. Jeżeli obecny właściciel prowadzi działalność gospodarczą, zainteresuj się również, czy nie zalega z płatnościami składek. Kiedy sprawdzisz wszystkie wymienione przez nas dokumenty, możesz udać się z właścicielem mieszkania do notariusza w celu sporządzenia umowy kupna-sprzedaży.

Kupno mieszkania bez względu na to, czy pochodzi z rynku pierwotnego, czy wtórnego, wiąże się z wieloma formalnościami. Warto dobrze przygotować się do tej transakcji, aby później móc cieszyć się wymarzonym mieszkaniem, zamiast martwić się niemiłymi niespodziankami.