10 Maj 2016

Wybieramy schody na antresolę

Antresola jest często spotykanym rozwiązaniem w wysokich mieszkaniach oraz niewielkich domkach. O jej praktycznych zastosowaniach nie warto mówić, gdyż argument powiększenia metrażu jest dla wszystkich tak oczywisty, jak fakt, że po dniu następuje noc. Każdy chciałby mieć kilka metrów więcej, toteż gdy jest tylko możliwość, inwestuje w antresolę. Jednak sama antresola to nie wszystko. Ważne, o ile nawet nie ważniejsze jest, jak na nią wejdziesz. Dlatego przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym schodom.

Lekkie czy masywne? Ładne czy praktyczne? Proste czy kręcone? Każdy, kto ma w planach budowę antresoli staje przed takim dylematem. Aby podjąć decyzję, musimy odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania: Jak dużo miejsca możemy na schody przeznaczyć i jak dużą kwotą dysponujemy.

Wybór schodów

Będąc właścicielem niewielkiego mieszkania, na pierwsze pytanie znamy odpowiedź. Wszak nie po to dublujemy część powierzchni czynnej mieszkania antresolą, by jej równowartość znieść schodami. Dlatego w niewielkich pomieszczeniach proponowane są zazwyczaj trzy rozwiązania.

Pierwszym są ekonomiczne schody młynarskie, które ustawione pod dużym kątem zabierają niewiele miejsca. Dodatkowym ich atutem jest niska cena. Jednak mają też wady. Ich dość płytkie stopnie oraz niewielkie rozmiary i wspomniany, duży kąt, uniemożliwiają wygodne poruszanie się po nich, a to nieczęsto prowadzi do wypadku. Również ich wygląd niekiedy odbiega od wymarzonego. Jednak w przypadku domków letniskowych, czy mieszkań, gdzie antresola służy głównie do przechowywania, a nie przebywania, są jak najbardziej wystarczające i w pełni się sprawdzają.

Kolejnym rozwiązaniem są schody kręcone. Są one droższą opcja, lecz odznaczają się też zazwyczaj wyższą estetyką. Wybierane są głównie do wnętrz o określonej stylistyce. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielka przestrzeń, jakiej potrzeba do montażu, jednak mają też minusy. W domu, gdzie biegają dzieci, należy zwrócić na nie szczególną uwagę, gdyż stopnie schodów kręconych czy inaczej zwanych spiralnych, są często w kształcie zbliżonym do trójkąta, co sprzyja niestety częstym upadkom a w ich finale, siniakom, stłuczeniom i innym urazom. Poza tym tego typu schody wymagają wprawdzie niewielkiej przestrzeni, lecz ich kształt wyklucza jej ponowne wykorzystanie, o co nietrudno w przypadku schodów zabudowanych. Ich budowa oraz kąt nachylenia pozwalają na zabudowę, dzięki czemu powierzchnia, nad którą się znajdują, jest w pełni wykorzystana. Wysuwane szuflady czy półki dają tyle miejsca na przechowywanie, na ile pozwala głębokość i szerokość stopnia. Dzięki temu chowanie zimowej odzieży czy butów nie przysparza aż tyle problemów.

Nie tylko forma, ale i cena

Parametr cenowy, podobnie jak gabaryty pomieszczenia również nie jest elastyczny. Remont oraz budowa antresoli pochłania niemałe środki, toteż na schody często funduszy zaczyna zwyczajnie brakować. Jeżeli faktycznie zależy nam na rozwiązaniu najbardziej ekonomicznym, najtańsze, lecz niezbyt wygodne będą drabinki. W tym przypadku możemy się zmieścić już w 200 złotych, nawet jeśli zdecydujemy się na ich samodzielne zrobienie. Jeżeli jednak zależy nam na wygodzie i bezpieczeństwie warto zainwestować w inne rozwiązania.

Zwykłe, niedrogie schody również mogą się sprawdzić, nawet jeśli często będziemy z nich korzystać. Możemy to osiągnąć poprzez np. zwiększenie głębokości stopnia, jednak pamiętać trzeba, że będzie to zrobione kosztem kąta nachylenia, a co za tym idzie, powierzchni zajętej przez schody.

Droższe rozwiązania swoją cenę zawdzięczają nie tylko formie, ale też materiałowi. I tutaj również wybór jest ogromy. W zależności od stylu i rodzaju planowanego wykończenia wnętrza możemy wybierać między tradycyjnym drewnem i nowoczesnym szkłem czy metalem.

Pamiętajmy zatem, że schody to nie tylko praktyczne rozwiązanie, by wspiąć się na piętro wyżej, lecz są też często kluczowym elementem wystroju wnętrza. To one dobierane do pomysłów i marzeń dyktują ton całemu wystrojowi. Także, jeśli nasz portfel temu podoła, warto zainwestować w wyjątkowe schody, pasujące jednocześnie do wnętrza i gustów mieszkańców.

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane posiada w swojej ofercie liczne mieszkania z antresolą, które z powodzeniem zadowolą nawet najbardziej wymagające osoby.