19 Styczeń 2018

Inteligentny dom i mieszkanie

Choć jeszcze niedawno kojarzyły nam się z ekstrawagancją, dziś cieszą się coraz większą popularnością i uznaniem. Inteligentne domy i mieszkania, bo o nich mowa, to gwarancja komfortu, bezpieczeństwa i niższych opłat. Planując inwestycję w inteligentne instalacje, zwykle stajemy w obliczu trudnego wyboru. Które będą dla nas najlepszym rozwiązaniem? Jak wybrać, by nasz inteligentny dom spełnił wszystkie oczekiwania? Zapraszamy na krótki przegląd dostępnych możliwości.

Inteligentny dom. Komu się opłaca?

Nim przejdziemy do omówienia poszczególnych rozwiązań oferowanych przez dostawców, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy opłaca się posiadać inteligentny dom? Przede wszystkim należy zauważyć, że – choć coraz bardziej popularne – inteligentne instalacje są kosztowne. Wielu Polaków zalicza je do kategorii dóbr luksusowych, niedostępnych dla osób o niskich lub przeciętnych zarobkach. Pozwolić sobie mogą na nie jednak nie tylko osoby zamożne – wbrew pozorom dobrze dobrany system inteligentnego zarządzania domem wcale nie musi być ekstremalnie drogi! Jego opłacalność i to, czy inwestycja się zwróci (a jeśli tak, to po jakim czasie użytkowania), zależeć będzie od poszczególnych rozwiązań, na które się zdecydujemy. Należy jednak pamiętać, że komfort i bezpieczeństwo, jakie dzięki nim zyskujemy, stanowią wartość samą w sobie.

Sterowanie ogrzewaniem

Sterowanie ogrzewaniem to jedna z najważniejszych funkcji inteligentnego domu, na którą decyduje się wielu użytkowników. Dzięki wyposażeniu instalacji grzewczej i klimatyzacyjnej w dodatkowe czujniki jesteśmy w stanie racjonalnie wykorzystywać energię potrzebną do ogrzania mieszkania lub obniżenia w nim temperatury. Ogromną zaletą jest tutaj precyzja jej doboru, znacznie większa od tradycyjnych pokręteł, którymi regulujemy moc kaloryferów w naszych domach. W panelu sterującym możemy określić wysokość temperatury z dokładnością do co najmniej do 1°C. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy w każdym pomieszczeniu utrzymywali różnej wysokości temperatury. Regulować możemy je zdalnie przy użyciu tabletu, smartfona lub laptopa. To z kolei oznacza, że jesteśmy w stanie obniżać temperaturę, gdy jesteśmy poza domem (tym samym oszczędzając energię), i podnosić ją przed naszym powrotem tak, by w chwili wejścia do domu panowało w nim pożądane ciepło.

System alarmowy

Jeśli system symulacji obecności zawodzi i dochodzi do włamania, wybawieniem będzie system alarmowy, który w odpowiednim momencie zareaguje i poinformuje policję o zdarzeniu. System alarmowy stanowi zwykle zintegrowaną gamę detektorów ruchu, które reagują m.in. na stłuczoną w oknie szybę lub przekroczenie wyznaczonej linii. Dzięki temu intruz zostaje błyskawicznie wykryty, a nasz dobytek bezpieczny. Większość współczesnych systemów alarmowych zabezpiecza nas nie tylko przed kradzieżą, ale także przed zalaniem mieszkania wskutek awarii hydraulicznej. Wiele z nich wykrywa również obecność szkodliwych dla naszego zdrowia gazów. W takich sytuacjach system zawiadamia nas o niebezpieczeństwie i rozpoczyna wentylację pomieszczeń. System alarmowy wybrać możemy spośród kilku klas, w zależności od stopnia ryzyka wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

System przeciwpożarowy

Systemy przeciwpożarowe w inteligentnych domach zabezpieczają nas przed pożarem. Wyposażone w czujniki detekcji dymu, w sposób ciągły analizują powietrze ze strefy pożarowej w celu stwierdzenia obecności dymu. Dzięki nim oraz czujnikom temperatury i sieci przeciwpożarowej (np. zraszaczy) pożar zostaje nie tylko wcześnie wykryty, ale także zgłoszony odpowiednim służbom. Dodatkowo odpowiednio skonfigurowany system odetnie dopływ gazu, wyda instrukcję ewakuacji, powiadomi nas mailowo lub przez SMS o zaistniałym zdarzeniu. Podniesie również rolety, by ułatwić nam opuszczenie budynku.

System personalizacji

Inteligentny dom dostosowuje się do swoich mieszkańców. Podsystem adaptatywnego uczenia się, zapamiętując ich zachowania i preferencje, przypisuje odpowiednie programy określonym osobom i sytuacjom. Jak to działa? System nagrywa zachowania użytkownika w określonym czasie, a następnie automatycznie odtwarza powstały harmonogram. Możemy oczywiście samodzielnie zaprogramować działanie systemu, dostosowując go do własnych potrzeb. Przykład: jeśli kładziemy się spać o 22:00, możemy ustawić w naszym systemie, by dokładnie o tej porze gasił światło. Możemy również pozwolić mu „nauczyć się” naszych pór snu, by robił to sam, bez naszego udziału.

System pogodowy

Jeśli wychodząc z domu, zdarza nam się zostawić otwarte okna lub drzwi na taras, system pogodowy będzie odpowiednim dla nas rozwiązaniem. Dzięki czujnikom pogodowym podejmie decyzję o ich zamknięciu i przejściu na niezależne zasilanie w czasie burzy. Możemy również skonfigurować nasz system tak, by na bieżąco pobierał dane pogodowe z Internetu i na ich podstawie sterował ogrzewaniem i klimatyzacją.

Symulacja obecności

Symulacja obecności zabezpiecza nasz dom przed włamaniem i kradzieżą. System inteligentnego mieszkania zapamiętuje przyzwyczajenia użytkowników i na tej podstawie symuluje ich obecność w domu. Odtwarza nagrane przez nich dźwięki, zapala światła, uruchamia TV i inne urządzenia. Dla złodziei jest to znak, że w domu ktoś przebywa, co może zniechęcać ich do próby włamania. To rozwiązanie bardzo często stosuje się w czasie wakacyjnych wyjazdów. Podobnie jak systemy sterowania ogrzewaniem, sterować symulacją ogrzewania możemy również zdalnie.

Czy inteligentny dom ma wady?

Inteligentny dom, choć znacząco podnosi komfort życia mieszkańców, może nieść również zagrożenia. Ponieważ nowoczesne systemy umożliwiają zdalną obsługę sieci, naszym domem możemy sterować z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że skorzystamy ze smartfona czy połączonego z Internetem tabletu. W ten sposób narażamy się jednak na ataki ze strony cyberprzestępców, do których coraz częściej dochodzi na Zachodzie. Warto zatem, kupując systemy inteligentnego zarządzania domem, zwracać jak największą uwagę na posiadane przez urządzenia funkcje bezpieczeństwa, do których należą m.in. szyfrowanie komunikacji bezprzewodowej i możliwość zmiany hasła.

Spektrum inteligentnych rozwiązań, które możemy zastosować w naszych domach, staje się coraz szersze. Inteligentna lodówka nie tylko nauczy się naszych kulinarnych zwyczajów, ale też sama zamówi nasze preferowane produkty, by uzupełnić zapasy. Inteligentny telewizor nagra odcinek naszego ulubionego serialu, gdy nie uda nam się wrócić do domu na czas, a inteligentna pralka sama sprawdzi rodzaj tkanin, z jakich wykonane zostały ubrania i dobierze odpowiedni program prania. Czy to dopiero początek i już wkrótce w naszych domach zagoszczą całe ekosystemy inteligentnych urządzeń?